فن کویل  Fan coilدستگاهی جهت سرمایش و گرمایش و به‌طور کلی تهویه مطبوع در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی می‌باشد.

اجزای تشکیل دهنده

یک فن کویل از اجزای زیر تشکیل شده‌است:

۱-فن

۲-کویلهای گرمایش و سرمایش که معمولا از لوله های مسی با پره های آلومینیومی ساخته می شوند.

۳-فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو

۴-شیر فلکه

۵-شیرهواگیری

در فن کویل‌ها درجه حرارت توسط ترموستات و مقدار رطوبت توسط هیومیدستات و مقدار هوا توسط فن و مقدار هوای تازه به روش‌های متداول کنترل می‌شود.

اجزای فن کویل

انواع فن کویل

فن‌کویل‌ها را می‌توان به لحاظ محل نصب، روکار یا توکار بودن، و از لحاظ سرمایش و گرمایش تقسیم بندی کرد.

تقسیم بندی از لحاظ نوع نصب

فن کویل های زمینی

نوع دیگر از انواع مختلف فن کویل مدل زمینی آن می باشد. این سری از مدل های ارائه شده دارای موقعیت نصب زمینی روکار هستند. بیشتر در سالن ها و راهروها به دلیل حجم کم و کارایی مطلوب مورد استفاده قرار می گیرند. دریچه ی خروجی فن کویل زمینی به صورت مورب زن، روبه زن و بالازن طراحی و از این طریق دمای ایجاد شده به فضای اطراف منتقل می کند. به دلیل قرار گیری در فضای داخلی و تاثیر در دکوراسیون محیط، جنس و ظاهر آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و افرادی که این مدل فن کویل را به منظور سیستم حرارتی و برودتی ساختمان خود در نظر دارند، ترجیح می دهند که فن کویلی با ظاهری شیک و لوکس خریداری نمایند.

فن کویل های سقفی

یکی از مدل های پرکاربرد که در اکثر ساختمان های اداری و یا تجاری مورد استفاده قرار می گیرد نوع سقفی آن می باشد. فن کویل های سقفی در دو مدل کابین دار و بدون کابین طراحی و ساخته می شوند. و محل نصب و قرار گیری آنها درون سقف به صورت توکار و یا روکار می باشد. به دلیل قرار گیری درون سقف جنس بدنه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین شرکت های سازنده ی معتبر از ورق گالوانیزه محکم ضد زنگ برای ساخت بدنه و افزایش مقاومت آن در برابر زنگ زدگی مورد استفاده قرار می دهند. دریچه ی خروجی آنها نیز در زیر دستگاه و یا روبه روی آن قرار دارد.

فن کویل های دیواری

یکی دیگر از انواع فن کویل مدل دیواری آن می باشد. می توان گفت این سری از سیستم های تهویه مطبوع شکل ظاهری مانند اسپلیت های دیواری دارند، و محل قرار گیری آنها روی دیوار در فضای داخلی اتاق می باشد. ظاهر شیک و دکوراتیو این مدل فن کویل مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته و به پرکاربردترین آنها تبدیل شده است. در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی بدون محدودیت به راحتی می توان از این سری سیستم های تهویه مطبوع به منظور ایجاد هوایی مطبوع بهره مند شد، و از ظاهر زیبای آن در دکوراسیون بهره مند شد. از برندهای مطرح موجود در بازار می توان به فن کویل گرین اشاره نمود، که علاوه بر ظاهری زیبا دارای عملکردی مطلوب و سطح کیفیت بسیار بالایی می باشند.

فن کویل کاستی

فن کویل کاستی در مدل های یکطرفه، دو طرفه و چهار طرفه با راندمان و بازدهی بسیار مطلوب تولید و در بازار موجود می باشند. این مدل فن کویل نیز درون سقف جایگذاری می شود تفاوت آن با مدل داکتی یا همان سقفی در این است که برای نصب مدل کاستی الزاما سقف باید از نوع کاذب باشد و در سقف های دیگر امکان نصب و قرار گیری این مدل فن کویل وجود ندارد. به دلیل دسترسی همچنین استفاده بهینه از هوای تامین شده به طور عمده دریچه های خروجی را با قابلیت تنظیم دستی و یا اتوماتیک طراحی و اجرا می کنند.

تقسیم بندی از لحاظ نوع سرمایش گرمایش

فن کویل‌ها از لحاظ نوع سرمایش و گرمایش در دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. فن کویل‌های دو لوله دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. فن کویل‌های چهار لوله، دارای دو لوله برای آمدن آب به کویل‌ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. فن کویل‌های چهار لوله می‌توانند هم‌زمان آب سرد و گرم را وارد کویل‌های خود کنند. با این نوع فن کویل‌ها می‌توان بخشی از یک محیط را سرد و بخش دیگری را گرم کرد. در حالی که فن کویل‌های دو لوله در یک زمان تنها می‌توانند برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این به خاطر آنکه سیستم لوله کشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است، تنها برای گرمایش یا سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Hoyer 1 Way Cassette Fan Coil Unit
Hoyer 4 Way Cassette Fan Coil Unit
Hoyer Ceiling Concealed Type Fan Coil
Hoyer Floor Standing Fan Coil Unit
Hoyer High Static Duct Type Fan Coil Unit

نحوه کار

فن کویلها معمولاً به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالت اول فن کویل فقط حرارت و برودت مورد نیاز را تأمین می‌کند و هوای تازه توسط هوارسان مرکزی و به وسیلهٔ کانال‌های توزیع هوا در سطح محل منتشر می‌گردد تا تهویه مناسب در محل مورد نظرانجام گیرد. در این حالت میزان بار سرمایی وگرمایی توسط ترموستات بکار رفته در فن کویل و با خاموش و روشن شدن فن تنظیم می‌گردد. در حالت دوم علاوه بر تأمین حرارت و برودت مورد نیاز، وظیفه تأمین هوای تازه را نیز بعهده دارد. بدین صورت که فن دستگاه، هوای تازه را از طریق دریچه تعبیه شده در پشت فن کویل گرفته و در محل پخش می‌کند. از محاسن این روش می‌توان به کاهش هزینه‌های مربوط به سیستم هوارسان مرکزی و متعلقات مربوطه اشاره نمود و عدم فیلتراسیون هوای تازه از معایب این روش می‌باشد.

کاربرد فن کویل‌ها

بهترین کاربرد سیستم فن کویل مربوط به مواردی است که بخواهیم درجه حرارت هر فضا به‌طور جداگانه کنترل شود. همچنین با استفاده از سیستم فن کویل از انتقال الودگی بین اتاق‌ها جلوگیری خواهد شد. کاربردهای مناسب این سیستم عبارتند از: هتلها و متلها و ساختمان‌های اپارتمانی و ساختمان‌های اداری . اگر چه در تعدادی از ساختمان‌های بیمارستانها نیز از سیستم فن کویل استفاده می‌شود ولی این موضوع چندان مناسب نبست زیرا بازده فیلتر هوای فن کویلها کم است و نگهداری و تمیز کردن آن‌ها نیز مشکل خواهد بود

مزایای فن کویل

فن کویل‌ها برخلاف سیستم هوارسان، نیاز به کانال کشی ندارند به همین دلیل فضای کمتری را از محیط اشغال می‌کنند. کنترل این سیستم بسیار ساده‌تر از دیگر تجهیزات سرمایش و گرمایش است و هزینه کمتری را دربردارد.

فن کویل این امکان را فراهم می‌کنند که برای هر بخش و اتاق دمای دلخواه را انتخاب کنیم. ذات مستقل بودن این سیستم‌ها نیز باعث می‌شود تا حین استفاده از آن‌ها، آلودگی اتاق‌ها به یکدیگر انتقال نیابد. از آنجا که می‌توان دمای نقاط مختلف را به دلخواه تغییر داد یا برخی نقاط را خاموش کرد، می‌توان به صورت هدفمند از سرمایش و گرمایش آن‌ها بهره گرفت و از این طریق مصرف انرژی نیز کمتر می‌شود.

با ما در ارتباط باشیدinfo@afari-holding.ir

ساعات کاری
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17پنج شنبه ها 9 الی 13
دفتر مرکزی
تهران، خ ولیعصر، خ کاج آبادی

سـاختمان پارک، طبقه همکف
تلفکس
02173675000

با ما تماس بگیرید

پشتیبانی آنلاین
09127779492

02122665434